تیونینگ خودرو به تغییراتی گفته می‌شود که برای افزایش زیبایی و یا بهبود قدرت خودرو در بخش‌‌‌های بدنه، داخل و بخش فنی خودرو انجام می‌شود. تیونینگ خودرو باید در مراکز معتبر و توسط افراد حاذق صورت گیرد، در صورت انجام تیونینگ به صورت غیر اصولی ممکن است صدمات جبران ناپذیری به خودروی شما وارد شود، برای اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

تیونینگ خودرو چیست؟

تیونینگ خود به تغییراتی گفته می‌شود که خودرو را از لحاظ ظاهری و یا فنی تقویت کند، در واقع خودروهای تیون شده قرار است نسبت به دیگر خودروهای مشابه برتر باشند، تیونینگ مختص به خودرو و یا برندی خاص نیست و هر خودرویی را فارق از قیمت و زمان ساخت آن می‌توان تیونینگ کرد و آن را بهبود داد. ما توصیه می‌کنیم در تیونینگ هیچگاه از امنیت غافل نشوید و با کارهایی مانند افزایش شتاب بیش از حد موتور، امنیت خود و سرنشینان را به خطر نیندازید.

انواع تیونینگ ظاهری در ماشین

همانطور که اشاره کردیم تیونینگ خودرو به دو بخش ظاهری و فنی تقسیم می‌شود، در این قسمت می‌خواهیم تیون‌های متداول برای افزایش زیبایی خودرو را باهم مرور کنیم، این تیونینگ‌ها به شرح زیر هستند:

 1. ایجاد تغییر در نحوه باز شدن درب خودرو
 2. ایجاد تغییر در سان روف خودرو
 3. تغییر چراغ‌‌‌های اتومبیل
 4. تعویض سراگزوز
 5. تعویض تایرها و رینگ‌ها
 6. کاور بدنه خودرو
 7. سرامیک خودرو
 8. تودوزی خودرو
 9. سقف کهکشانی
 10. تغییر ارتفاع خودرو
 11. افزودن پایه رکاب
 12. تعویض جلوپنجره
 13. تعویض سپرها
 14. و…

انواع تیونینگ فنی خودرو

پس از بررسی تیون‌های ظاهری خودرو نوبت به تیونینگ‌های فنی خودرو می‌رسد که قدرت فنی خودرویتان را افزایش می‌دهند، محبوب‌ترین تیون‌های فنی به شرح زیر است:

 • افزایش حجم موتور
 • تقویت موتور
 • تقویت سیستم ترمز
 • تقویت و تغییر فرمان خودرو
 • بهبود سیستم تعلیق خودرو
 • تغییر ECU خودرو
 • تغییر سیستم اگزوز
 • افزودن توربو شارژ
 • نصب کیت تغذیه هوا

قوانین راهنمایی و رانندگی کشور

در هنگام تیونینگ باید توجه داشته باشید که قوانین راهنمایی و رانندگی را درنظر بگیرید تا مشکلی برایتان در حین رانندگی در شهر پیش نیاید، یکی از رایج ترین مشکلاتی که باعث نقض قوانین راهنمایی رانندگی می‌شود افزایش صدای اگزوز می‌باشد که برخی افراد در هنگام تیونینگ خودرو درخواست می‌کنند. علاوه بر این تغییر رنگ خودرو نیز مخالف قوانین بوده و باعث توقیف خودروی شما می‌شود.

همچنین توجه داشته باشید که دودی کردن بیش از ۴۰ درصد شیشه‌های خودرو نیز خلاف قانون به حساب می‌آید.

امیدواریم که از این مطلب لذت برده باشید، در صورتی که می‌خواهید خودروی خود را تیونینگ کنید پیشنهاد می‌کنم خدمات تیونینگ سنتر را نیز مشاهده کنید، از اینکه با ما همراهید سپاس‌گزاریم.

 

دیدگاهتان را بنویسید